Obilježavanje 14. Novembra, svjetskog dana borbe protiv šećerne bolesti

Monday, December 22, 2014 @ 01:12 PM
posted by admin

Idući u susret 14. Novembru – Svjetskom danu borbe protiv šećerne bolesti, naše Udruženje dijabetičara Kantona Sarajevo, organizovalo je za članove našeg društva, niz aktivnosti već od septembra mjeseca,tekuće godine, pa sve do kraja 2014. godine.14112014208Naime, naši članovi imali su priliku da uz edukativna predavanja, koja smo organizovali kako u našem Udruženju, tako i po opštinama u Kantonu Sarajevo,urade besplatno pregled uz dnevnu kontrolu šećera u krvi i pregled tromjesečnog šećera ( HbA1c) u našem Udruženju.
Ističemo i niz vrijednih pažnje edukativna predavanja, koje su nam održali dijabetolozi – endokrinolozi, kao uvod u temu koja se održala 14.11.2014. U mjesecu oktobru uslijedila je kafa sa dr Dijabetologom, Prim.dr  Azrom Avdagić, te  Prof.dr.sc.Zelija Velija-Ašimi održala je edukativno predavanje na kojem smo ujedno imali priliku upoznati se sa novim proizvodom na našem tržištu, dodatak prehrani Diben drink, u saradnji sa farmaceutskom kućom Pharmaswiss, predstavništvo u BiH.
Početkom mjeseca novembra upriličeno je edukativno predavanje posvečeno gripi, virozama i  respiratornim infekcijama, a u saradnji sa farmaceutskom kućom Apomedikal. Ista kuća se pobrinula da tri člana sa najlošije regulisanim šećerom u krvi dobiju iz ove kuće po jedan najnoviji savremeni glukometar uz po 50 komada traka, kao pomoć članovima iz ove kuće, a tri  člana sa najbolje regulisanim vrijednostima šećera u krvi dobili su poklone iz ove kuće, kao nagradu i primjer ostalim članovima kako bi se i oni pobrinuli da više učine za svoje zdravlje.
A 14.novembra 2014. već od 09,00 sati, članovi našeg Udruženja počeli su se okupljati ispred Sebilja, te okićeni sa kačketima i zastavicama u znaku 14. Novembra krenuli su u tradicionalnu šetnju do velike sale opštine Stari grad Sarajevo. Na putu prema velikoj opštinskoj sali, prošli smo pored našeg Udruženja dijabetičara Kantona Sarajevo, ispred kojeg smo napravili zajedničku fotografiju, i uz lijepu atmosferu koja nas je pratila cijelo vrijeme, ušli smo u opštinsku salu. Zahvaljujući farmaceutskim kućama Salvus, Ital – group, Alvogen i Novo Nordisk, imali su priliku pored članova udruženja i ostali zainteresovani građani, da  urade besplatno mjerenje šećera u krvi, krvnog pritiska, vitamina i minerala. Pažljivo se saslušalo edukativno predavanje koje je održala Doc.dr Azra Bureković, na temu ” Samokontrola šećera u krvi u kućnim uslovima”,a nakon toga uslijedila je promocija našeg časopisa “Bolji život” broj 41, te svi prisutni su dobili besplatno svoju informativnu reviju za dijabetičare.

Uz tradicionalni zajednički koktel, ovaj put doručak,članovi su se družili i sa predstavnicima farmaceutskih kuća, ljekarima te na štandovima pomenutih farmaceutskih kuća dobili su prigodne poklone.

1411_dijabeticari1 1411_dijabeticari4 05112014189 14112014201 14112014202 14112014203 14112014205  DSC_0540